Trzy tysiące lat tęsknoty Oglądaj Online Cały film na 3Filmy

Three Thousand Years of Longing
Trzy tysiące lat tęsknoty cały film

Kiedy Mad Max: Fury Road został wydany w 2015 roku, nie była to tylko rewelacja – to była rewolucja. W epoce pełnej ogłupiającej pracy franczyzowej George Miller przedstawił pełnometrażowy, dystopijny pościg samochodowy, który wciskał nogę w pedał i nigdy nie ustępował, a jednocześnie rozwijał bogatą bajkę o emancypacji kobiet spod butów załamania środowiska. Film znalazł się w centrum wielu gorączkowych dyskusji o tym, jak może wyglądać kino w jego najbardziej twórczo wyzwolonym i wciągającym.

Choć kontynuacja Millera, Trzy tysiące lat tęsknoty, to zupełnie inny rodzaj filmu – romantyczna fantazja o dżinnie i kobiecie, z którą jest magicznie związany – jego zainteresowanie regenerującą mocą opowiadania historii wpisuje się w tę samą tradycję.

Zaskakujące jest to, że chociaż wyobraźnia Millera pozostaje całkowicie nienaruszona, Trzy tysiące lat tęsknoty sprzeciwia się wszystkim najmądrzejszym lekcjom Fury Road . Film zapada się tam, gdzie powinien pędzić; mamrocze, kiedy powinien wymówić; zwęża się, kiedy powinien się rozszerzać. Jej fabuła dotyczy Alithea Binnie ( Tilda Swinton), narratolog „żywiący się ćwiczeniami swojego naukowego umysłu”, jak opisuje to jej własna narracja.

Odłożyła na bok małżeństwo i rodzinę, aby poświęcić swoje życie opowieściom, które ukształtowały nasz świat. Jej głównym zmartwieniem jest śmierć mitu o stworzeniu, który został zastąpiony przez teorię naukową, odarty z jego magii i zdegradowany do poziomu zwykłej metafory lub komercjalizacji komiksu (patrz: Thor, nordycki bóg, obecnie lepiej znany jako Marvel superbohatera granego przez Chrisa Hemswortha).

1h 48m 2022